Kære svømmere og forældre,
Godt nytår.
Igen i år skal vi i Næstved Svømmeklub afholde sponsorsvøm, som er den vigtigste begivenhed på året, med hensyn til indtægter til svømmere og klubben.
Indtægterne ved sponsorsvøm er essentiel for at vi i Næstved Svømmeklub kan drive en konkurrenceafdeling med trænere, stævner, tilskud til træningslejr mv.
Det giver også den enkelte svømmer mulighed for at minimere egenbetaling, ved at en del af indtægterne er øremærket svømmeren som indgår sponsoraftalen med den enkelte sponsor.
Der er derfor vigtigt, at vi alle løfter i flok og at alle svømmere gør alt, hvad de kan for at indsamle så mange sponsorater som muligt.
Sponsorsvøm afholdes lørdag den 7. marts kl. 9-11 i Næstved Svømmehal.
I det vedhæftede skriv vedrørende sponsorsvøm, vil I kunne finde flere praktiske informationer om sponsorsvøm, og argumenter overfor sponsorerne.
(I år prøver vi en ny måde at afholde sponsorsvøm på, det er derfor vigtigt at alle læser vedhæftede skriv)
Vi håber at alle vil være lige så engageret som de sidste år, hvor vi samlet har fået rigtige flotte resultater.
Sponsorkontrakt vedhæftet.
Med venlig hilsen
Sponsorsvøm udvalget
Praktisk info sponsorsvøm 2026.docx
sponsorkontrakt-2026.docx